Możemy wyróżnić dwa typy programów do zarządzania zasobami cyfrowymi.

Pierwszy to taki, który jest instalowany w wewnętrznej sieci komputerowej. Wymaga posiadania przez firmę własnego serwera, macierzy i odpowiedniej infrastruktury sieciowej. Wiąże się oczywiście z kosztem zakupu urządzeń, ale w tym rozwiązaniu wszystkie dane są wewnątrz firmy – mamy nad nimi kontrolę, nie musimy się martwić o przechowywanie wrażliwych danych poza firmą.
Doskonałym przykładem jest tutaj program Xinet firmy Northplains (więcej informacji na stronie DAM oraz na stronie North Plains).

Drugi typ to SaaS (ang. Software as a Service) działający “w chmurze”. Nie jest nam potrzebny serwer czy macierz – wystarczy dobre łącze internetowe. Dane przechowywane są na serwerze producenta, który zapewnia ciągłość dostępu do usługi. My łączymy się do serwera przez Internet, tak więc wystarczy dostęp do internetu, nie ponosimy tutaj kosztów zakupu i instalacji urządzeń.
Przykładowym systemem jest Elvis firmy Woodwing (więcej na stronie Woodwing).

Który program wybrać? Który będzie najlepszy dla mojej firmy?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba dokonać dokładnej analizy potrzeb i wymagań dotyczących funkcjonowania firmy. Należy także  sprecyzować do czego konkretnie program będzie nam potrzebny.
Jakie są moje oczekiwania?
Co program ma usprawnić? Jaki problem ma rozwiązać?
W jaki sposób odbywa się komunikacja wewnątrz i na zewnątrz firmy?
Czy istnieją procedury dotyczące archiwizacji danych?
Czy wiem w jaki sposób dane są przekazywane podwykonawcom?
Czy ktoś to kontroluje?
Dzięki odpowiedzi na te i podobne pytania będziemy w stanie sprecyzować który system będzie dla naszej firmy lepszy.

Trzeba mieć również świadomość, że program do zarządzania zasobami cyfrowymi to wybór na dłuższy czas. Dzisiaj warunki szybko się zmieniają, coraz więcej firm stawia na nowe technologie.

Bierzmy pod uwagę nie tylko jak system rozwiąże bieżące problemy w firmie, ale także jak może wpłynąć na rozwój oferowanych przez nas usług i rozwiązań. Myślmy zatem o przyszłości.

 
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem systemu DAM, ale nie wiesz który byłby lepszy – napisz do nas! Przedstawimy Ci zalety i wady każdego z rozwiązań, zaprezentujemy działanie każdego z programów.